Hakkımızda

Bodrum Pırıltı Çocuk, Genç ve Aile Danışma merkezi, Uzman Pedagog Serpil Sökmen tarafından 2011 yılında İstanbul ‘daki danışmanlığın yeni adresi olarak açılmıştır. Çocuk , ergen ve ailelerin psikolojik sorunlarına yönelik danışmanlık ve eğitimsel destek veren bir kuruluştur.Ebeveynlerin bilgi ve becerilerini arttırmak,çocuğun ve ergenin gelişim dönemlerine göre karşılaşabilecekleri psikolojik sorunları önlemek  ve erken tanı ile problemlerin büyümeden ortadan kaldırılmasına yardımcı olmak  amaçlanmaktadır.

Çocuklar ve gençler, gelişimleri sırasında , duygusal olarak bazı kritik dönemlerden geçerler ve bu dönemlerde sorun yaşayabilirler. Çocuk ya da genç de görülen bu sorunlar aynı zamanda ailenin de ilişki dinamiğini etkiler. Erken tanı ile kolayca çözülebilecek olan bu sıkıntıları fark edip, çözüm yollarına ulaşmak çok önemlidir. Bu nedenle çocukların gelişimsel takibini yapma, aksayan ya da ileride sorun oluşturabilecek farklılıkları bulup, erken tanı ile ileride daha büyük sıkıntılar yaşanmadan sorunların çözümüne katkıda bulunmak öncelikli amaçlarımızdandır.

Anaokuluna başlayan çocuklar, ailelerinden ayrılma da zorluk yaşamakta,Ebeveynler bu durumda okula gönderip-göndermeme konusunda karar verememektedir. Burada çocuğun okula başlamadaki zorluğunun , okulla mı yoksa aile ile ilgili bir duygusal sorun mu olduğu ,çocukla görüşülüp ,projektif testlerle, asıl nedenin ne olduğu saptanmakta ve sizlere bilgi verilmektedir.

İlkögretim okullarına ve liseye giden öğrencilerinde duygusal, sosyal ve bilişsel farklılıklarını saptama ve problem yaşıyorlarsa çözümüne yardımcı olma kurumumuzun çalışma alanlarının içindedir. Bazen zihinsel olarak çok iyi olan bir öğrenci , derslerinde başarısızlık gösterebilmektedir.Bazen de arkadaşları tarafından dışlanan ya da sınıfın düzenini bozan vb. tanılarla öğretmeninden /öğretmenlerinden uyarılar alabilirsiniz.Bura da önemli olan bu davranışa neden olan sorunu bulup, çözüm üretebilmektir.

Bunların Dışında;

Çocuğunuzun gelişiminin yaşına uygun olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız.

Çocuğunuz doğmadan ve doğduktan sonra nasıl davranmalıyım diye yardım almak istiyorsanız,

Temel alışkanlıkları nasıl kazandırmalıyım ?.diyorsanız

Çocuğuma Hayır "diyemiyorum,ya da eşimle ortak bir paralel dil geliştiremedik "diyorsanız.

Çocuğunuzun parmak emme, tırnak yeme vb. tikleri varsa,

Eşinizden boşanmak üzere/ya da boşanmış iseniz “ nasıl davranmalıyım? “diyorsanız.

Eşinizden ayrı iseniz ve tek başınıza çocuğunuzu büyütürken zorlanıyorsanız,

Yeni bir kardeş geliyor ve onu nasıl hazırlamalıyım? diyorsanız,

Çocuğunuzun kardeşi varsa ve bu konuda sıkıntı yaşıyorsanız,

Bir kayıp ve yas döneminde nasıl davranmanız gerektiğine karar veremiyor ve bu dönemin sizin içinde çok kötü geçeceğini düşünüyorsanız,

Çocuğunuz ana okuluna başlarken uyum zorlukları yaşıyorsa,

Çocuğunuzun dikkat dağınıklığı olduğunu düşünüyorsanız,

Küçük ya da ergen olan çocuğunuzla disiplin sorunu yaşıyorsanız,

Aile içi çatışma ya da iletişim sorunları yaşadığınızı düşünüyorsanız kurumumuza başvurabilirsiniz.

Çalışma Prensiplerimiz,

* Danışanla, danışman arasındaki ilişkide gizlilik ilkesi geçerlidir.

* Danışanın hakkındaki bilgiler kimseyle paylaşılmaz. Danışana ait bilgiler ve değerlendirmeler okul, doktor vb. diğer kurumlardan talep geldiğinde, danışanın bilgisi ve izni dahilinde paylaşılabilir.

* Çocuklar ve ergenlerle yapılacak çalışmalarda, ilk aile görüşmesinde eğer mümkünse anne/babanın birlikte gelmesi sorunu her iki ebeveynden dinlemek açısından olumlu olacaktır.

* Çocuk/Ergenle ilgili sorun ailesi tarafından aktarıldıktan sonra, duruma göre bir yada iki terapi seansı yapılacak(Uygulanması gereken testler uygulanacak), çocukla/ergenle hangi sıklıkla, ne kadar zaman çalışılması,eğitim desteği verilmesi gerektiği hakkında aile bilgilendirilecektir.

* Her randevu 50 dakikalık bir seanstır. Geç kalınan durumlarda seans süresi uzatılmaz.

* Her seans ücretlidir.